הסטוריית בית החינוך

בית הספר נוסד לפני כ- 130 שנה בתמיכתו של הברון רוטשילד. סיפורו המרתק של בית ספר פיק"א, אחד הראשונים בארץ ישראל בעת החדשה, מגלם בתוכו את התהליך שעברה המושבה פתח תקוה, מלימוד מסורתי ב"חדר" אל החינוך הלאומי- עברי- חילוני בבית ספר המעורב לבנים ולבנות. דוד חיון היה  מנהל ביה"ס הראשון בין השנים 1947-1904. בשנת 1909 הוא החליט כי ביה"ס יהיה בי"ס מעורב, צעד שהיה נועז באותם ימים.

בית חינוך פיק"א, הוקם בזכות תרומותיו של הברון רוטשילד ונקרא בתחילה "בית ספר הברון". כאשר רוטשילד העביר את עסקיו לברון הירש, קיבל בית הספר את שם החברה שלו יק"א, ולימים פיק"א.

יק"א = Jewish Colonization Association

בשנת 1924 הפך ל- פיק"א = Palestine Association Colonization

בתחילת המאה ה- 20 בית הספר שכן במבנה ברחוב רוטשילד פינת פיק"א עד שעבר למבנה החדש ברחוב ביל"ו, בו הוא פועל עד היום. הבניין ברחוב רוטשילד-פיק"א הינו אחד הבניינים הוותיקים והיפים בעיר, והוא מוכרז לשימור. בזמן הקרוב יוקם בו בית תרבות המשמר והמציג את אוצרות התרבות מעברה המפואר של פתח תקוה, וחלקו יוקדש לאוספיהם של אושיות תרבות מקומיים, ביניהם נתן יונתן, סמי פרג' ונחום היימן.

בטקס הנערך לכבוד ציון 130 שנים להיווסדות בית הספר. ראש העיר איציק ברוורמן נאם בנאומו: "130 שנים לבית ספר פיק"א זהו אירוע מיוחד שראוי לציין. בית הספר עצמו שכן במבנה מרשים אשר הוכרז כמבנה לשימור, וסיפורו ההיסטורי של בית חינוך פיק"א הוא בעצם סיפורה של המושבה הצעירה. אנו נמצאים בראשיתו של תהליך לשימור המבנה והפיכתו למרכז תרבותי וחברתי, בעל תוכן ועניין שיציג את פועלם של אושיות תרבות מקומיות".

איתי שונשיין, סגן רה"ע וראש מנהל התרבות: "סיפורו של בית ספר פיק"א, ממוסדות הלימוד העבריים הראשונים בארץ ישראל בעת החדשה, מגלם בתוכו את התהליך שעברה המושבה פתח-תקוה. מעבר למורשת האדירה של המוסד הוותיק הזה, בתמיכתו של ראש העיר ברוורמן, נחל בקרוב בעבודות השיקום בבית פיק"א, במטרה לשמר את המבנה ההיסטורי והייחודי הזה ולהסב אותו לבית תרבות בו יונצחו פועלם של יוצרים ואמנים מקומיים".